Thai masszázs története, filozófiája
A thai masszázs egy több mint kétezer éves múltra visszatekintő, keleti terápiás módszer. A thai masszázs alapjai Indiából erednek és az évszázadok során a kínai akupresszúrával és a buddhista filozófiával ötvöződve alakult ki mostani formája.
"Ép testben ép lélek"
Ez a sokszor idézett mondás, a thai masszázs esetén fokozottan érvényes. Az ősi távol-keleti filozófia szerint az ember testi- lelki egyensúlya szükséges ahhoz, hogy az emberi test egészségesen működjön. Ha az ember egészséges, az életenergia akadálytalanul áramlik a meridiánokban.
A több száz éves hagyományokon alapuló thai masszázs alapvetően eltér az európaitól, alapját a testet láthatatlanul behálózó energiavonalak rendszerének koncepciója alkotja. Fő célja az izmok nyújtásával, akupresszúrás pontok nyomásával, különböző testhelyzetek felvételével a szabad energiaáramlás biztosítása, fájdalmak és merevségek oldása, rugalmas, hajlékony, elengedett állapot létrehozása.
Eredménye a test energetikai egyensúlyának helyreállítása, öngyógyító mechanizmusainak aktivizálása.
Sajátossága, hogy a thai masszőrök ujjaikon kívül kézfejüket, könyöküket, térdüket és lábukat is használják a masszírozása során. A masszázs rendkívüli hatékonyságát a különböző testrészek sajátos kimozgatásával, kiropogtatásával fokozzák.
Thai masszázzsal fokozni tudjuk a szervezet védekező erejét, alkalmazható alvászavaroknál, ideges, feszült állapotokban, fájdalmak enyhítésére. Serkenti a vér- és nyirokkeringést. A nyirok szállítja el a szövetekből az anyagcsere végtermékeit. A nyirokelvezetés az immunrendszer szempontjából nagy jelentőségű. A felgyorsult vérkeringés által több oxigén jut a szervezetünkbe, így pihentek leszünk. A felgyorsult nyirok- és vérkeringés által a méreganyagok kitisztulnak a szervezetből. (bőséges folyadék fogyasztásával növelhetjük a folyamat hatékonyságát.) Fájdalomcsillapító hatását is bizonyították egyrészt akupresszúrás hatásának másrészt a relaxáció következtében felszabaduló endorfinoknak köszönhetően.
A többi masszázstól a thai masszázs abban is különbözik, hogy úgynevezett szárazmasszázs, azaz az egyéb technikákkal ellentétben nem használnak hozzá olajat. Bizonyos problémák, fájdalmak esetén krémet használ a masszőr.
A thai masszázs hatása tehát egyszerre nyugtató és serkentő. A masszázs a talajon elhelyezett matracon történik, könnyű, kényelmes ruhában, fekvő illetve ülő testhelyzetekben. A teljesebb ellazulás és relaxáció végett a masszázst félhomályban, halk zene mellett végezzük.
Thai láb és talpmasszázs
Miért rendkívül népszerű a láb és talp masszázs?
Azért mert talpunk és lábunk fokozott és folyamatos terhelés kap a mindennapok során. Az egész napos cipő viselés miatt a láb vérkeringése lelassul, a mezítláb járás hiánya miatt pedig nem kap a talpunk reflex zónája elég stimulációt. A masszírozás javítja a vérkeringést és regenerálja a fáradt lábakat.
A talp testünk térképe. A talpmasszázs jótékony hatása az egész testre és az összes belső szervre kiterjed, mivel szinte minden érzőideg a talpból gyökerezik. A talp masszírozásával fokozható a különböző szervek energiaszintje, vérbősége. A talp masszírozása szabályozza a hormontermelő mirigyek működését is. A talptól fölfelé haladva a vádlin keresztül az akupresszúrás pontok nyomásával jutnak el a térdig. A masszírozás comb középig tart. A masszírozáshoz egy különleges pálcikát is használnak, amellyel masszázs mozdulatokat és reflex pontok stimulálását is végezik.
Ha valamely szervünk, vagy testrészünk megbetegszik, akkor a talpunkon az adott testrészhez tartozó pont, nyomásra érzékeny, fájdalmas lesz. Ilyenkor ezeken a területeken apró csomókat lehet érezni, melyek masszázs során ropognak, kellemetlen, szúró fájdalommal járnak. Ezen csomók kiváltó okai a felgyülemlett húgysav, vagy más salakanyagok lerakódása. A rendszeres thai talpmasszázs magas fokú méregtelenítő hatása következtében felgyorsítja ezeknek az anyagoknak a kiürítését.
A thai talpmasszázs hatékonyan hat:
a belső szervek funkcionális zavaránál
anyagcserezavaroknál
serkenti a hormontermelést
kedvezően hat légzőszervi, vese, hólyag panaszoknál
enyhíti az emésztési zavarokat
pajzsmirigy problémáknál, tarkó fájás esetén
immunrendszer erősítő
Thai olajos masszázs
Thai olajos masszázs egy különleges keveréke a thai és a nyugati masszázstechnikáknak. A masszázs menete lényegében megegyezik a tradicionális thai masszázséval, azzal a különbséggel, hogy az olajtól csúszóssá vált testen eltérő fogásokat alkalmaznak. Az illóolajok az érintés és a szaglás érzékszerveit együttesen használva fejtik ki jótékony hatásukat, közvetlenül a bőrön keresztül. Az olajok gyógyító, lazító hatása akkor érvényesül igazán, ha a masszázst követően pár óráig nem zuhanyozunk le. Többféle masszázsolaj áll rendelkezésre a relaxációtól kezdve, az izomlazításon át a gyulladáscsökkentő hatásúig. Kiváló minőségű levendula, borsmenta és rozmaring, citromfű, narancs-fahéj és aloe vera masszázsolajakból lehet választani igény és hatás szerint.
Az aromaolajos Thai masszázs jótékony hatásai szervezetünkre
Izomlazító hatású
Serkenti a vér és nyirokkeringést
Feszültségoldó
Ízületi panaszokra ajánlott
Teljes relaxációs állapotot segíti elő
Méregtelenítő hatású
Felüdíti a fáradt lelket
Thai herbál (gyógynövény) masszázs
A gyógynövény-zsákos kezelés nyugtatja az idegeket és gyulladáscsökkentő hatása is van.
A tipikus gyógynövényes zsákocska thai növényeket és fűszereket tartalmaz, amelyeket pamutszövetbe tekerve forró gőzben melegítenek fel. Az eredeti thai herbál zsákjaink 15 féle tradicionális thai gyógynövényt tartalmaznak, többek közt: camphor, indiai citromfű, curcuma, tamarind levél, bergamot levél, gyömbér.
A masszázs nagyon hatékony olyan izomfájásokra, amelyek a túlságos fizikai erőfeszítés során lépnek fel. Amint a gyógynövényes meleg pára behatol a bőr pórusaiba és a tüdőbe, a test felszívja a gyógyhatású növénymolekulákat. Különböző testrészekhez szorítva enyhíti az izomfájást, serkenti a vérkeringést és felüdíti a bőrt. A zsákocskából áradó pára felszívódik a bőrbe. Thai nők arra használják, hogy feloldják a gyermekszülést követő fáradtságot vagy a gyermekágyi depressziót. A kezelés során a masszőrök két zsákkal dolgoznak, amíg az egyikkel masszíroznak, a másikat gőzölik és cserélgetik a kihűlés elkerülése érdekében. A zsákokat masszázs előtt 20-30 perccel melegítik fel, előkészítve a kezeléshez.
Kinek nem ajánlott a thai masszázs?
Bár a thai masszázs jótékony hatással van számos testi-lelki problémára, a következő esetekben nem ajánljuk:
nyirokrendszeri problémák esetén
rákos megbetegedés esetén
magas vérnyomás és szívelégtelenség esetén
csontritkulásban szenvedőknek
súlyosabb visszértágulat fennállásakor
trombózisos megbetegedések esetén
epilepsziás betegeknek
terhesség idején
sebek, bőrgyógyászati problémák esetén
protézist viselőknek (pl. térd-, vagy csípőprotézis)
csonttörés, csontprotézis esetén