História a filozofia thajskej masáže

Thajská masáž je terapeutická metóda z Ďalekého Východu s viac, ako dvetisíc-ročnou históriou. Korene thajskej masáže siahajú do Indie, a počas dlhých stáročí spojením s čínskou akupresúrou a budhistickou filozofou sa vytvorila jej dnešná forma.

historia thajskej masaze

"V zdravom tele zdravý duch"

Toto často spomínané porekadlo v prípade thajskej masáže má zvýšenú aktualitu. Podľa tradičných filozofií z Ďalekého Východu je telesná a duševná rovnováha človeka nevyhnutná k zdravému fungovaniu ľudského organizmu. Ak je človek zdravý, životná energia prúdi bez prekážky po meridiánoch.

Thajská masáž, založená na starovekých tradíciách, sa výrazne odlišuje od európskych masážnych metód. Jej základ tvorí koncepcia sústavu energetických dráh, ktoré neviditeľne zahaľujú celé ľudské telo. Jej hlavným cieľom je zabezpečiť voľné prúdenie energie, zbavenie bolesti a strnulosti, zabezpečenie pružnosti, ohybnosti a uvoľneného stavu tela naťahovaním svalstva, stláčaním akupresúrnych bodov, a pomocou rôznych telesných polôh.

Výsledkom thajskej masáže je dosiahnutie energetickej rovnováhy tela a aktivácia samoliečebných mechanizmov.

Jej zvláštnosťou je, že thajské masérky okrem svojich prstov používajú počas masáži aj záhlavia rúk, lakte, kolená aj nohy. Mimoriadnu účinnosť masáže zvyšujú špeciálnym vyťahovaním, vypráskaním rôznych častí tela.

Thajská masáž zvyšuje obranyschopnosť organizmu, priaznivo pôsobí pri poruchách spánku, nervozite, zabezpečuje uvoľnenie napätia, zníženie bolesti. Stimuluje fungovanie krvného a lymfatického obehu. Lymfa odvádza z tela produkty metabolizmu. Lymfatický systém má významnú funkciu z hľadiska imunitného systému. Zrýchlením krvného obehu sa dostáva do organizmu viac kyslíka, čím sa cítime oddychnutým, uvoľneným. Zrýchlením lymfatického a krvného obehu sa toxické látky rýchlejšie odstraňujú z organizmu (pomocou konzumácie dostatočného množstva tekutiny môžeme zvyšovať účinnosť tejto funkcie). Thajská masáž má dokázaný priaznivý účinok aj na utíšenie bolesti, vďaka jej akupresúrnym účinkom, a uvoľnením endorfínu počas relaxácie.

Thajská masáž sa od ostatných metód odlišuje aj tým, že je takzvanou suchou masážou, to znamená, že oproti ostatným metódam sa pri thajskej masáži nepoužívajú masážne oleje. Popri určitých problémoch a ťažkostiach masérka používa masážny krém.

Thajská masáž je teda zároveň uvoľňujúca aj stimulujúca procedúra. Masáž sa vykonáva na zemi položenom matraci, v ľahkom, pohodlnom oblečení, po ležiačky a v sedacích polohách. Na dosiahnutie dokonalého uvoľnenia a relaxácie masáž prebieha v polotme, popri jemnej hudbe.

Thajská masáž nôh a chodidiel

Prečo je mimoriadne obľúbená masáž nôh a chodidiel?

Príčinou je, že naše nohy a chodidlá sú každodenne vystavené stálemu zaťaženiu. Dôsledkom celodenného nosenia topánok sa spomaľuje krvný obeh nôh, a kvôli nedostatku chôdze naboso reflexné zóny našich chodidiel nedostávajú dostatočnú stimuláciu. Masáž zlepšuje krvný obeh a regeneruje únavené nohy.

Chodidlo je mapou nášho organizmu. Masáž chodidla priaznivo účinkuje na celý organizmus, nakoľlko všetky senzitívne nervy vychádzajú z chodidiel. Masážou chodidiel sa zvyšuje energetizácia a prekrvenosť rôznych orgánov. Pomocou masáže chodidiel sa normalizuje aj funkcia endokrinných žľiaz produkujúcich hormóny. Od masáže chodidiel smerom hore cez lýtka stláčaním akupresúrnych bodov sa dostávame až ku kolenám. Masáž sa pokračuje do polovičky stehna. Počas masáže sa používajú aj špeciálne paličky, pomocou ktorých sa vykonávajú masážne pohyby, aj stimulácia reflexných bodov.


Pri ochorení určitého orgánu sa príslušný reflexný bod na chodidlách stáva bolestivým, citlivým na tlak. Na týchto miestach sa vytvárajú drobné hrčky, ktoré práskajú počas masáže, a pri ich stláčaní pociťujeme pichanie, bolesť. Príčinou vytvárania sa týchto hrčiek je nahromadenie kyseliny močovej, alebo iných toxických látok. Pravidelná thajská masáž chodidiel v dôsledku svojho vynikajúceho antitoxického účinku urýchľuje odstránenie toxických látok z organizmu.

Thajská masáž priaznivo pôsobí:

  • v prípade funkčnej poruchy vnútorných orgánov

  • pri poruchách metabolizmu

  • podprouje produkciu hormónov

  • má pozitívny vplyv pri ochorení dýchacích ciest, ľadvín, močového mechúra

  • zmierňuje poruchy tráviaceho traktu

  • pozitívne účinkuje pri problémoch štítnej žľazy a bolestiach šije

  • podporuje imunitný systém

Thajská olejová masáž

Thajská olejová masáž je špeciálnou kombináciou tradičných thajských a západných masážnych metód. Priebeh olejovej masáže je v podstate zhodný s tradičnou thajskou masážou, rozdiel spočíva v používanej masážnej technike, ktorá sa aplikuje na naolejované šmykľavé telo. Vonné oleje pomocou zmyslových orgánov hmatu a čuchu priaznivo pôsobia cez pokožku. Liečebný, uvoľňujúci účinok vonných olejov sa najlepšie dosahuje, ak sa po masáži niekoľko hodín neosprchujeme. K dispozícii je široký sortiment masážných olejov s relaxačným, uvoľňujúcim až s protizápalovým účinkom. Na výber ponúkame vysokokvalitné masážne oleje, ako levanduľa, mäta prieporná, rozmarín, medovka lekárska, pomaranč so škoricou a aloe vera.


Priaznivé účinky thajskej olejovej masáže:

  • uvoľňuje svalstvo

  • stimuluje krvný a lymfatický obeh

  • odstraňuje napätie

  • odporúča sa pri ochoreniach kĺbov

  • napomáha k dosiahnutiu úplného relaxačného stavu

  • má antitoxický účinok

  • osvieži vyčerpanú psychiku

Thajská bylinná masáž

Thajská masáž s bylinnými vrecúškami ukľudňuje nervy a má protizápalový účinok.

Typycké bylinné vrecúška sú naplnené thajskými bylinkami a koreninami. Bylinky sú zabalené do bavlnených vrecúšok, ktoré sa nahrievajú v parnom kúpeli. Naše originálne thajské bylinné vrecúška obsahujú 15 druhov thajských byliniek, ako napríklad gáfor, voňavka citrónová, kurkuma, listy tamarindu, citroník bergamotový, alebo zázvor.


Masáž má veľmi priaznivý účinok pri odstránení bolestí svalstva spôsobených značným fyzickým zaťažením. Akonáhle teplá bylinková para preniká do pórov pokožky a pľúc, ľudské telo vsiakne liečebné molekuly z byliniek. Prikladaním vrecúšok na rôzne časti tela bylinková para zmierňuje bolesti svalstva, stimuluje krvný obeh a osvieži pokožku. Para z bylinných vrecúšok preniká do pokožky. Táto špeciálna masáž pomôže thajským ženám odstrániť únavu, alebo depresiu po pôrode. Počas terapie masérky pracujú s dvoma vrecúškami, kým jednu používajú pri masáži, druhú nahrievajú v parnom kúpeli, aby predišli vychladeniu byliniek. Vrecúška sa pripravujú nahrievaním 20-30 min. pred terapiou.

Thajská masáž sa neodporúča:

Je síce pravda, že thajská masáž má priaznivý účinok na rôzne telesné a duševné problémy, v niektorých prípadoch sa však neodporúča:

  • pri poruchách lymfatického systému

  • v prípade onkologických ochorení

  • v prípade srdcových chorôb a vysokého krvného tlaku

  • pre osoby trpiace osteoporózou

  • pri vážnejšiích stavoch kŕčových žíl

  • pri príznakoch trombózy

  • epileptikom

  • počas gravidity

  • pre osoby s nezahojenými ranami, alebo kožnými chorobami

  • pre osoby s endoprotézou (napr. kolena, alebo bedrového kĺbu)

  • v prípade zlomenín kostí, kostnej protézy